Lov na woblery a twitching – 1. díl: Výbava

Share Button

Dobrý den, rád bych Vás přivítal na stránkách Iron Claw. Tento článek vám přiblíží lov na woblery a s ním spojenou techniku twitching. Tento článek je určen spíše pro rybáře, začínající s přívlačí.

Prut

Prut volíme podle nástrahy, na kterou chceme chytat.Platí, že prut na woblery by měl mít tvrdší špičku, abychom mohli pohodlně korigovat výpady nástrahy, stejně tak, jako by jsme měli cítit co možná nejvíce z dění pod vodou. Obecně lze rozdělit lov na woblery do dvou kategorií:

Lehká přívlač

Pokud se chceme specializovat spíše na menší ryby, jako jsou: pstruzi, tloušti, okouni a další,  budeme chytat na woblery s velikostí do 7cm a s váhou maximálně do 10g (není ovšem pravidlem, že na lehkou přívlač nemůžeme zdolat větší rybu J ). Já jsem v tomto případě zvolil prut Apace v délce 1,95m a gramáží 2-12G. Ten se hodí spíše na menší říčky a řeky, kde nezáleží tolik na délce dohozu, jak na přesnosti hodu a kompaktnosti prutu. S tímto prutem mohu pohodlně cítit pohyb wobleru a rozeznat i ten nejjemnější záběr.

3

Jakýkoli pstruh ulovený na jemné náčiní je zážitek

Středně těžká přívlač

U větších ryb, jako jsou candáti, štiky a sumci, lovím na woblery dlouhé 10-15cm a různou hloubkou ponoru (od hladinových až po woblery jdoucí do 6-ti metrů). Ideální gramáž prutu na tyto nástrahy se pohybuje v rozmezí 15-35g. Pro tento účel jsem zvolil prut Slight shotdlouhý 2m s odhozovou hmotností až do 25g. Ten mi dovolí jeho rychlou akcí dohazovat velké vzdálenosti a tím pádem prochytat větší plochu. Tento prut se hodí i na loď.

4

Tohoto sumce bych s jemnou sestavou zdolával jen těžko  😀 

8

Candát je rovnocenným soupeřem i s tvrdším prutem

Naviják

Naviják volíme vždy podle velikosti prutu. Správná sestava prut-naviják by měla být vyvážená, abychom ani po delším chytání nepociťovali bolest rukou, či zad. Vhodná velikost na lehkou přívlač je 2000 a na těžkou zas velikost 3000. Mně osobně vyhovuje převod 6:1, který mi zajišťuje ideální rychlost navíjení. Brzda navijáku na přívlač by měla být vždy umístěna vepředu. Je tak lépe přístupná, a při souboji s rybou ji můžeme snadněji ovládat. Já používám naviják NIYO-X ve velikosti 2000. Jeho výhodou je vysoká citlivost brzdy a již zmiňovaná rychlost převodu.

 7

Naviják NIYO-X s klasickým woblerem s dlouhou lopatkou

Šňůra

Při lovu swoblery upřednostňuji pletenou, nebo spékanou šňůru. Mohu se spolehnout na její pevnost a mám skvělý kontakt s nástrahou. Průměr volím zas podle cílové ryby. Na lehkou přívlač 0,06mm, kdy díky menšímu odporu šňůry dohodím dále, ale přesto má dostačující pevnost. Další výhoda je, že ve vodě není tolik vidět a v rybách nebudí podezření. Abych tuto výhodu ještě umocnil, používám jako koncový návazec  fluokarbon() ve velikosti 0,18mm. Ten s kmenovým vlascem spojuji obratlíkem, nebo mikro-kroužkem. Na těžkou přívlač používám průměr 0,20mm. S nosností této šňůry si mohu být jist, že zdolám 99% ryb, co zaseknu. Když se vydám cíleně na štiky a vím, že je voda trošku přikalená, používám ocelové lanko. Tip na šňůru: (Lizzard)

Wobblery

Jsou různých druhů, tvarů a velikostí, od nejmenších 1,5cm po největší 25cm dlouhé. Liší se také velikostí lopatky (tedy hloubkou, ve které se wobler pohybuje) a amplitudou chodu, která je dána tvarem lopatky a rozložením váhy. Nyní více ke druhům woblerů:

 

Klasický – je z jednoho kusu, má lopatku a může být potápivý, plovoucí a vznášející-se
Vícedílný – je tvořen dvěma a více částmi, části jsou vzájemně spojeny dráty, nebo látkou
Jerk – wobler bez lopatky, je potápivý
Hladinový wobler – popper, DOIYO supido – speciální nástraha na lov bolenů
Hmyzí wobler – imituje hmyz – larvy, včely, brouky aj., je účinný na tlouště a pstruhy

6

Tloušť ulovený na hmyzího woblera

5

Bolen ulovený na doiyo supido a středně těžkou sestavu

2-moznost-druha

Štika se nechala zlákat vícedílným woblerem Ilusive baby

Wobblery na twitching

Název techniky vedení wobbleru twitching pochází z anglického slova twitch, což znamená škubnutí. Jak už název napovídá, tato technika spočívá ve škubavém pohybu nástrahy. K tomuto účelu se používají speciální wobblery. Jsou specifické podlouhlým tvarem s oblým hřbetem a rovným spodkem. Nejvíce používám univerzální velikost 5 cm. Lopatku má malou a krátkou ve sklonu asi 45°. To zajišťuje výpady wobbleru do různých stran. Většinou jsou opatřeny dvěma trojháčky. Já nejčastěji používám twitchovací woblery Apace M50 . Používat se mohou jak plovoucí, tak potápivé, či suspending woblery.

1

Tloušť ulovený twitchingem na woblerapace M50

V dalším díle se zaměříme na techniku lovu s woblery na různých vodách a v různých ročních období.

Petrův zdar za Iron Claw Czech Republic přeje Adam Benda