Lov na woblery a twitching -2. díl: Technika

Share Button

Dobrý den, rád bych Vás přivítal na stránkách Iron Claw. Tento článek vám přiblíží lov na woblery a s ním spojenou techniku twitching. V dnešním díle se více zaměříme na techniku lovu s woblery a technikou zvanou twitching spojenou s ním.

 

tento-krasavec-se-schovaval-za-kamenem

Tento krasavec se schovával za kamenem

Woblery na řekách

Velikost nástrahy volíme podle cílové ryby. Obecně platí při lovu menších ryb používáme menší nástrahy, ale není nutně pravda, že na malý wobler nemůžeme ulovit velkou rybu. Především v chladnějších měsících, můžeme pozorovat záběry větších ryb na menší nástrahy.

stika-se-nechala-zlakat-na-propadavajici-vicedilnou-nastrahu

Štika se nechala zlákat na propadávající vícedílnou nástrahu

Náhozy na řekách se snažíme směřovat našikmo proti proudu, a přitahujeme střední rychlostí tak, abychom nástrahou opisovali pomyslný půlkruh. Záběry přichází většinou, když je nástraha vedena po proudu.
Při lovu na řekách je potřeba se soustředit na místa, která jsou pro ryby atraktivním úkrytem. Příkladem jsou takzvané ,,vracáky“ za kameny, traviny a ouplávky. Dále můžeme ryby hledat u různých zdrojů kyslíku, jako jsou jezy a různé výpustě. Pokud takovéto místo najdu, použiji potápivý wobler, který má při klesání houpavý pohyb. Nahodím do místa, nechám wobler chvíli propadat a poté buď začnu twitchovat, nebo začnu pomalu navíjet. Záběr přichází většinou po prvním pohybu nástrahy.

bolen-uloveny-pod-molem

Bolen ulovený pod molem

Při brození řeky začínáme vždy níž po proudu řeky a postupujeme proti proudu. Je to z toho důvodu, že kdybychom postupovali po proudu, kalila by se voda pod námi. Podle velikosti řeky brodíme buďto jeden nebo druhý břeh. Pokud je řeka dostatečně úzká můžeme brodit prostředkem a střídat náhozy na různé strany.

tloust-se-schovaval-ve-vymletem-brehu

Tloušť se schovával ve vymletém břehu

Woblery na přehradách a rybnících

Na stojatých vodách hledáme rovněž překážky. Především se zaměřujeme na převislé větve stromů, potopené budovy, spadlé stromy, mola, kameny nebo jiné překážky, kde by se mohl dravec schovávat a číhat na svou oběť. Okolo takovýchto překážek táhnu wobler pomaleji s občasným zastavením. Obzvláště účinné se ukázalo propadání vícedílného wobleru, který se při propadu vlní a tím vydráždí dravce k útoku.
Známou technikou lovu je takzvaná hlubinná přívlač, kdy se (ve značné zdálenosti) za lodí táhne wobler. Tento způsob lovu nám umožnuje prochytat velkou plochu vody.

okoun-uloveny-na-twitching

Okoun ulovený na twitching

Twitching

Twitching je technika lovu na woblery, kdy se pomocí škubání a táhání nástrahy snažíme simulovat pohyb zraněné, či omráčené rybky. Mezi twitchováním děláme vždy přestávky, kdy wobler bud pomalu táhneme nebo ho necháme unášet proudem.Některé dravce lépe vydráždí agresivnější pohyb, jiné spíš vyděsí. Například při cíleném lovu okouna, nebo tlouště je lepší udělat tři až čtyři výpady a pak na chvilku zastavit pohyb nástrahy. Záběry přichází právě při přestávce. Štika a bolen zaútočí i na agresivně jdoucí nástrahu. Nemusíme se tak bát twitchnout klidně i desetkrát a přestávky dělat pouze malé.

Petrův zdar za Iron Claw Czech Republic přeje Adam Benda