Parma na přívlač? Jde to i cíleně!

Share Button

Parma je ryba známá svou bojovností. Královna říčních proudů už vyškolila nejednoho rybáře. I přes to nebo možná právě proto se znovu a znovu vracíme do proudných úseků a snažíme se ji ulovit a okusit tak nesmlouvavou sílu souboje, který prověří nejen náš rybářský um, ale také naše náčiní.

Pokud se chceme parmy cíleně vláčet máme na výběr mezi gumovými nástrahami a wobblery. U obou nástrah platí jednoduché pravidlo, je třeba dostat nástrahu co nejblíž k rybě a vést ji opravdu pomalu.

Pro mě se stal letos nástrahou číslo jedna wobbler Iron Claw Apace JB36 S. Hned vám vysvětlím proč.

Celý výlet začal nevinně. Vyrazil jsem do podjezí a cílem výpravy bylo zdolat alespoň jednoho bolena. Nasadil jsem poppera a začal prochytávat zpěněný úsek řeky. Netrvalo to ani 10 minut a už jsem měl na prutu první rybu. Byl to bolen! Jenže byl také na delší dobu poslední. Nevěděl sem co dělat a tak jsem z dlouhé chvíle nasadil již zmiňovaného wobblera Apace JB36 S. První hod přímo na hranici jezu. Bum! Cívka navijáku se roztočila a brzda zpívá táhlou, tesknou píseň. Boj netrvá dlouho. U nohou se mi objeví krásný bolen, odhadem má 60 centimetrů. Neměřím ho, jen ho vyháčkuji a nechám odplout.

 

Netrvá to ani 5 minut a mám na prutu další rybu! Tentokrát je to krásný tloušť. Když vypasené vodní prasátko pustím, začnu nástrahu vodit o něco pomaleji, těsně u dna. A v tom to přijde! Nástraha se zastaví. Přisekávám a hned tuším, že mám tentokrát čest s jinou rybou. Drží se u dna a ne a ne vyjet z proudu. To bude parma, říkám si. Na ultra lehkém proutku je to souboj, jak se patří! Po několika minutách se mi konečně daří ji dostat z proudu na mělčinu a podebrat. Měl jsem pravdu, je to parma. A krásná!

 

Během odpoledne už nástrahu neměním. Chytám průběžně parmy, boleny a tlouště. Dokonce se na mě přijelo podívat několik opravdu pěkných okounů.  Wobbler si u mě touto vycházkou vysloužil čestné místo v krabičce. Nečekal jsem, že za půl dne nachytám tolik ryb a rozhodně se nečekal, že všechny ulovím na jednu nástrahu!