Pryč se starým, sem s novým!

Share Button

Rok se s rokem sešel a máme tu zase závěr sezony, poslední den u vody, poslední nahazování a poslední dravá ryba nám zamává ocasem a vpluje zpět do ledově studeného vodního domova.

Pro mě osobně se konec sezony nese vždy ve znamení mé nejoblíbenější ryby a to okouna. Vánoční svátky jsou jako dělané na to, aby člověk vylezl aspoň na chvíli k vodě a po hodinách pečení, zdobení stromečku, shánění dárků a na chvíli vydechnul, vypnul a za pravidelného svistu vlasce jen koukal do vody.  Ani letos tomu nebylo jinak, ale něco se přeci jen změnilo. Máme s mou drahou polovičkou hned na nový rok výročí a tak i přes zimu a nepěkné počasí vyrazila na štědrý den se mnou. Navíc ji ježíšek přinesl belly boat a tak bylo třeba jej vyzkoušet.

V 10 dopoledne už jsme stáli na břehu pražské Vltavy a soukali se do brodících kalhot. Pravda, teplo zrovna nebylo, ale nemrzlo a to je hlavní. Netrvalo dlouho a už jsme se oba pohupovali na vlnkách a mířili do míst, kde jsem čekal pruhované loupežníky. V podstatě téměř nikdy na Štědrý den nechytím nic velkého, většinou je to o pár malých rybách. Ale vlastně to mám o to radši, sem rád že mohu být venku a vím, že i ryby mají nárok na trochu toho vánočního štěstí, proto všem, které chytnu, popřeju, abychom se potkali i za rok a zas je pěkně vypustím zpátky.

Lov nám jde docela od ruky a za chvíli už okouny přestáváme počítat. Eva je nadšená, vždy prohlašuje, že dobrý den na rybách je, když chytí alespoň jednu rybu a dnes jich má už aspoň 10.  Pomalu nás zmáhá zima a tak následuje opravdu poslední nához sezony a jedeme domů.

Pravda, 27.12. sem si ještě vyrazil na kapry a kupodivu skvěle brali, ale to už bylo jen z nostalgie a protože sem chtěl ještě rozjímat nad uplynulou sezonou a to se nejlépe dělá, když sedíte u feederových prutů a čekáte na záběr.

A jaká že byla ta letošní sezona? Pro mě naprosto skvělá! Začal sem chytat s prutem Shüma a je to prut, který mi za celý můj život zatím nejlépe sedí v ruce.  Každý rok si na začátku dávám předsevzetí, že chytím aspoň jeden druh ryby, který sem ještě nechytl a ač se seznam značně tenčí, povedlo se mi ulovit 2 nové druhy okounka pstruhového a jehlici mořskou.  V Čechách jsem se začal věnovat noční přívlači a to přineslo velké úspěchy v podobě krásných štik a candátů.

Těmito řádky bych tedy rád ukončil sezonu 2018, která byla velmi vydařená. Přátelé, kamarádi, doufám, že i vám se v ní povedlo nachytat spousta krásných ryb. Pokud náhodou ne, nezoufejte, již ťuká na dveře sezona nová, která skýtá spoustu nových šancí, možností zkoušet a občas nad rybou i vyhrát. Tak Vám přeji, aby se vám sezona 2019 vydařila, doufám, že se s většinou z vás potkám na for fishingu nebo u vody!

Petrův zdar!

David Roas Štrunc